صفحات
 • صفحه اول
 • رویداد
 • گفت و گو
 • کلان
 • انرژی
 • راه و شهرسازی
 • بازار سرمایه
 • بازار
 • صنعت و تجارت
 • کشاورزی
 • کار و تعاون
 • صفحه آخر
شماره دویست و سیزده - ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
روزنامه ایران اقتصادی - شماره دویست و سیزده - ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - صفحه ۶

احداث و بهره‌برداری ۵ پروژه ریلی در سال ۱۴۰۲

توسعه خطوط ریلی با اهدافی از جمله افزایش ظرفیت ترانزیتی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود کریدوری کشور برای درآمدهای ترانزیتی در مدت دولت سیزدهم در اولویت قرار گرفته است؛ به همین منظور در این مدت تکمیل خطوط ریلی احداث شده و اتمام پروژه‌های نیمه تمام در حوزه‌های مختلف حمل‌ و نقل در دستور کار قرار گرفته است.
طول خط آهن تهران، همدان- سنندج ۴۲۰ کیلومتر است که مسیر تهران تا همدان به طول ۲۷۰ کیلومتر به بهره‌برداری رسیده است و از ۱۵۱ کیلومتر طول خط ریلی همدان- سنندج نیز ۶۴ کیلومتر از آن در حوزه استان همدان واقع شده و از شهر بهار و لالجین عبور می‌کند و به استان کردستان منتهی می‌شود و سرعت متوسط آن ۱۲۰ کیلومتر در ساعت و تا سرعت ۱۴۰ تا ۱۵۰ کیلومتر هم مجاز است.
ساخت راه‌آهن تهران-همدان-سنندج به طول ۴۲۰ کیلومتر اواخر سال ۱۳۸۵ آغاز شد و قطعات ۱ و ۳ همدان-سنندج و چندی بعد قطعه ۴ پروژه تهران-همدان کلنگ‌زنی و آغاز شد .راه آهن همدان- سنندج در طول ۱۸ سال حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشت و به دلیل مشکلات اعتباری تعطیل شده بود. این پروژه به طول ۱۵۱ کیلومتر به ارزش ۱۵ همت آبان ماه سال جاری با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد. پروژه راه‌آهن همدان-سنندج حدود ٢٠ درصد در دولت نهم و دهم و حدود ۵٠ درصد در دولت دوازدهم پیشرفت داشته است و ٣٠ درصد باقیمانده آن در دو سال دولت سیزدهم تکمیل شد. برای این مسیر ریلی در سال نخست، ظرفیت جابه‌جایی ۳۰۰ هزار مسافر و ۸۰۰ هزار تن بار پیش‌بینی شده که در افق ۱۴۲۰ به ۶۰۰ هزار نفر مسافر و سه میلیون تن بار می‌رسد.
مسیر ریلی ۴۴ کیلومتری بستان‌آباد-خاوران به ارزش ۶ همت به‌عنوان بخشی از پروژه راه‌آهن میانه-تبریز در خردادماه سال جاری با حضور رئیس جمهوری به افتتاح رسید.
احداث راه‌آهن تبریز-بستان‌آباد-میانه از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین پروژه‌های حمل‌ و نقل کشور و آذربایجان ‌شرقی است که عملیات احداث آن، برای تسهیل در رفت و آمد مردم و جابه‌جایی حجم قابل توجهی کالا از سال ۱۳۷۹ آغاز شد و پس از ۲۲سال وقفه در دولت سیزدهم به بهره‌برداری رسید. با افتتاح این بخش تکمیلی از راه‌آهن میانه- تبریز، مسیر ریلی تهران تا تبریز ۱۱۴ کیلومتر کوتاه و زمان سفر کاهش می‌یابد.
این مسیر ریلی صرف‌نظر از محاسن زیست محیطی، مزایای اقتصادی زیادی هم به دنبال دارد؛ درآمد سالانه این پروژه ۳.۲ هزار میلیارد تومان است که از طرق مختلف ترانزیت، صرفه‌جویی در مصرف سوخت، کاهش سوانح و ... به‌دست می‌آید.
افزایش ظرفیت‌های ترانزیتی معادل ۷ میلیون تن بار و ۲ میلیون نفر مسافر در سال از دیگر مزیت‌های این پروژه ریلی است.
تمامی ریل به کار رفته در خط‌آهن بستان آباد-خاوران تراورس‌های تولید داخل است.
پروژه ریلی دو خطه سازی محور اهواز- اندیمشک حد فاصله ایستگاه شوش تا بامدژ به طول ۷۰ کیلومتر به ارزش روز ۴ همت اردیبهشت ماه امسال با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید. کل مسیر راه آهن اهواز - اندیمشک ۱۴۰ کیلومتر  با ۱۰ ایستگاه است.
افزایش سرعت سیر قطار از ۱۲۰ به ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و افزایش ظرفیت سالانه بار این محور ریلی از ۱۰ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن از جمله مزایای این پروژه محسوب می‌شود.
همچنین با بهره‌برداری از این خط، ظرفیت حمل مسافر افزایش می‌یابد و در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی می‌شود.
بهره‌برداری از خط دوم راه آهن بافق - زرین‌شهر به طول ۶۲ کیلومتر به ارزش ۳ همت از دیگر پروژه‌هایی است که در این مدت به بهره‌برداری رسیده است.
احداث و بهره‌برداری از مترو شهر جدید پرند از دیگر پروژه‌هایی است که در سال ۱۴۰۲ توسط دولت سیزدهم به بهره‌برداری رسید.
جستجو
آرشیو تاریخی