صفحات
 • صفحه اول
 • رویداد
 • گفت و گو
 • کلان
 • انرژی
 • راه و شهرسازی
 • بازار سرمایه
 • بازار
 • صنعت و تجارت
 • کشاورزی
 • کار و تعاون
 • صفحه آخر
شماره دویست و بیست و یک - ۲۴ اسفند ۱۴۰۲
روزنامه ایران اقتصادی - شماره دویست و بیست و یک - ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - صفحه ۱۱

تنوع بیمه‌های تأمین اجتماعی برای ارائه خدمات به بیمه‌شدگان

سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بزرگ ترین سازمان بیمه‌گر در کشور از میان ۱۸ صندوق بیمه‌ای، دارای بیشترین تنوع بیمه‌ای برای بهره‌مندی افراد از خدمات سه‌گانه بیمه‌ای، درمانی و بازنشستگی است. طبق آخرین آمارها انواع بیمه‌ها مانند اجباری، اختیاری، صاحبان حرف و مشاغل آزاد، توافقی، بیمه فراگیر خانواده ایرانی و دیگر بیمه‌ها برای برخورداری افراد بیمه‌شده جدید براساس شرایط متقاضیان وجود دارد.
به گزارش آتیه آنلاین، راهبرد و رویکرد اصلی سازمان تأمین اجتماعی جذب بیمه‌شدگان جدید براساس قراردادهای منعقده با متقاضیان از افراد شاغل بدون بیمه در جامعه است. براساس جدیدترین آمارها در دولت سیزدهم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به عنوان بیمه شده جدید جذب این سازمان شدند.
طبق برنامه‌ریزی و هدفگذاری انجام شده در سال‌جاری نیز جمعیت یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفری به عنوان بیمه شده جدید در دستور کار سازمان تأمین اجتماعی قرار دارد که این برنامه راهبردی به صورت ویژه مورد توجه مدیریت سازمان قرار گرفته است تا تعداد بیشتری از افراد بدون بیمه جذب این نهاد بیمه‌گر شوند. جذب بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی براساس انواع بیمه‌ها و با سیاستگذاری سازمان مورد بررسی قرار می‌گیرد تا با استفاده از این بیمه‌های مختلف بستری برای بهره‌مندی افراد متقاضی از خدمات این سازمان فراهم شود. براساس داده‌های آماری مدیریت و آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی تا شهریورماه سال‌جاری ۱۵ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۶۱۲ بیمه‌شده اصلی شامل ۱۰ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۷۰ بیمه‌شده اجباری از خدمات این سازمان بهره‌مند هستند. همچنین یک میلیون و ۳۳۴ هزار و ۳۸۴ نفر بیمه‌شده در بخش حرَف و مشاغل آزاد، ۶۰ هزار و ۱۵۷ نفر بیمه دانشجویان، ۴۹۱ هزار و ۸۳۲ بیمه‌شده زنان خانه‌دار، ۶۹۱ هزار و ۲۲۲ نفر بیمه‌شده اختیاری و ۲۰۱ هزار و ۵۴۹ بیمه‌شده در حوزه کارفرمایان صنفی تحت پوشش خدمات این سازمان قرار دارند. براساس آخرین داده‌های آماری حوزه تأمین‌اجتماعی نیز تعداد ۱۴۹ هزار و ۸۳۱ نفر در قالب بیمه‌های توافقی البته تا مردادماه سال ۱۴۰۲ بخشی از جامعه افراد تحت پوشش و ذینفعان این سازمان را شامل می‌شوند.

انواع بیمه‌های تأمین اجتماعی
بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یکی از انواع بیمه‌ها برای برخورداری افراد بدون بیمه از خدمات سازمان تأمین اجتماعی است که در این بخش پرداخت حق بیمه ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد پیش‌بینی شده که افراد پس از برقراری این نوع بیمه از خدمات بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی طبق انتخاب درصد حق بیمه استفاده خواهند کرد. بیمه زنان خانه‌دار و دانشجویان از دیگر انواع بیمه‌های سازمان تأمین اجتماعی محسوب می‌شود که این نوع بیمه از زیرگروه‌های بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد نیز دارای نرخ حق بیمه ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد و زمینه برخورداری هم مشابه همان بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد است. بیمه پدیدآورندگان، نویسندگان کتاب و هنرمندان نیز با انواع نرخ حق‌بیمه‌های مشابه بیمه زنان خانه‌دار و دانشجویان است که دولت در این بخش ۲ درصد حق بیمه این افراد را پرداخت می‌کند و براساس انتخاب نرخ حق بیمه از خدمات بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی برخوردار می‌شوند. برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز سازمان تأمین اجتماعی خدماتی را در نظر گرفته است که در این بخش خدمات بلندمدتی همچون بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی شامل متقاضیان خواهد شد البته نکته مهم‌تر این است که همه حق بیمه افراد متقاضی توسط نهاد حمایتی پرداخت می‌شود. برای کارآفرینان بنیادشهید و امور ایثارگران نیز بهره‌مندی از خدمات سازمان تأمین اجتماعی با نرخ‌های پرداختی حق بیمه با ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد لحاظ شده که در این بخش از بیمه نیز خدمات بلندمدت به متقاضیان ارائه می‌شود و پرداخت همه حق بیمه نیز به‌عهده نهاد حمایتی است. زنان سرپرست خانوار نیز با نرخ‌های ۲، ۴ و هشت درصد امکان بیمه‌پردازی به سازمان تأمین‌اجتماعی برای برخورداری از خدمات بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی را دارند اما در این نوع بیمه نیز سهم بیمه شده توسط مرجع معرفی‌کننده مانند کمیته امداد و بهزیستی پرداخت خواهد شد و در صورت انتخاب حمایت درمان، پرداخت حق سرانه درمان مصوب هیأت وزیران به ازای هر نفر در طول ماه الزامی است. بهره‌مندی مربیان مهدکودک خودمالک مشمول یارانه از خدمات سازمان تأمین اجتماعی به‌عنوان یکی دیگر از مزایای بیمه‌ای برای افراد متقاضی با نرخ‌های حق بیمه ۲، ۴ و ۸ درصد جهت برخورداری از تعهدات بلندمدت به شمار می‌رود.

جستجو
آرشیو تاریخی