نقدینگی،مردد در ورود به تالار شیشه‌ای

شاخص بورس ۲ میلیون و ۴۹ هزار واحد شد

شاخص‌های بازار سهام هفته‌هاست که رونق چندانی ندارد و سرمایه‌گذاران برای ورود به این بازار مردد هستند. با وجودی که اغلب کارشناسان و صاحبنظران بازار سرمایه این بازار را در بلندمدت جذاب و با بازدهی قابل‌قبول تحلیل می‌کنند، اما سایه نااطمینانی در این بازار باعث شده تا بورس روزهای پررونقی را تجربه نکند.
در همین راستا، هرچند جریان ورود نقدینگی به بازار سرمایه متوقف نشده و برخی از سهم‌ها سهامداران را برای خرید ترغیب می‌کنند، ولی ورود نقدینگی انبوه که می‌تواند روزهای سبز را به بازار بازگرداند، در آستانه ورود به تالار شیشه‌ای مردد است. در همین راستا کارشناسان اعتقاد دارند با تغییر شرایط و فراهم شدن بستر ورود نقدینگی و افزایش ارزش معاملات، می‌توان بازاری پررونق را انتظار داشت.
آمارها نشان می‌دهد، در هفته معاملاتی منتهی به هفته نخست اسفند ماه، خالص ورود جریان وجوه نقد کارگزاری برای اشخاص حقیقی ۷۸۹۰ میلیارد ریال بوده است. در ادامه معاملات بازار سرمایه در هفته معاملاتی منتهی به هفته نخست اسفند ماه، خالص ورود نقدینگی حقوقی به بازار سرمایه ۱۲ هزار و ۴۵۱ میلیارد ریال و خالص ورود نقدینگی حقیقی به بازار، ۷ هزار و ۸۹۰ میلیارد ریال بوده است. همچنین در هفته گذشته، ارزش معاملات بورس‌های کالایی در مجموع ۳۴۲ هزار و ۹۵۴ میلیارد ریال بود که از این میزان ۳۱۹ هزار و ۷۹۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بورس کالا و نیز ۲۳ هزار و ۱۵۹ میلیارد ریال برای معاملات بورس انرژی بوده است.

افت 16.7 هزار واحدی شاخص کل بورس
شاخص بورس در پایان دادوستدهای دیروز با ۱۶ هزار و ۷۰۰ واحد افت به ۲ میلیون و ۴۹ هزار و ۴۳۷ واحد رسید. آمار معاملات بازار سهام نشان می‌دهد که در پایان داد و ستدهای دوشنبه هفتم اسفند، همه شاخص‌های بورس با افت مواجه شدند و به‌طور میانگین با ۰.۹۹ درصد افت را به ثبت رساندند.
براساس آمارهای معاملاتی، روز گذشته شاخص‌های بورس با افت روبه‌رو شدند، به‌طوری که شاخص کل با (۱۶۷۰۰) واحد افت معادل (۰.۸۱) درصد به ۲ میلیون و ۴۹ هزار و ۴۳۷ واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی - ارزشی» با (۳۴۸۴) واحد کاهش معادل (۰.۸۱) درصد به ۴۲۷ هزار و ۵۶۴ واحد، شاخص کل «هم‌وزن» با (۱۰۶۸۹) واحد افت معادل (۱.۴۸) درصد به ۷۱۲ هزار و ۴۸۹ واحد، شاخص قیمت «هم‌وزن» با (۶۰۲۷) واحد کاهش معادل (۱.۴۸) درصد به ۴۰۱ هزار و ۷۶۴ واحد، شاخص آزاد شناور با (۲۱۰۶۵) واحد افت معادل (۰.۷۹) درصد به ۲ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۶۶۷ واحد، شاخص بازار اول با (۱۲۲۱۶) واحد کاهش معادل (۰.۷۹) درصد به یک میلیون و ۵۴۱ هزار ۲ واحد و شاخص بازار دوم با (۳۳۶۰۷) واحد افت معادل (۰.۸۳) درصد به ۴ میلیون و یک‌هزار و ۳۳۴ واحد رسید.

نمادهای اثرگذار
براساس این گزارش، در معاملات روز گذشته بورس تهران، نمادهای «شستا با (۱۲۰۶)، وبملت با (۹۰۶)، نوری با (۶۱۵)، پارسان با (۶۰۸)، خودرو با (۶۰۷)، حکشتی با (۵۸۹) و شبندر با (۵۳۳)» واحد بیشترین تأثیر منفی را در روند شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.
همچنین هفت نماد پرتراکنش شامل «شستا، ذوب، خودرو، وبملت، سصفها، حفارس و خزامیا» بودند و در پایان داد و ستدهای روز گذشته بورس، در ۳۱۶ هزار و ۸۴ نوبت معاملاتی مجموع ارزش معاملات «سهام و حق تقدم، صندوق سهامی و صندوق درآمد ثابت» به ۶ هزار و ۱۰۹میلیارد تومان رسید که به تفکیک ارزش سهام و حق تقدم شامل «۲۹۹۲» میلیارد تومان، صندوق سهامی شامل «۵۱۶» میلیارد تومان و صندوق درآمد ثابت شامل «۲۶۰۱» میلیارد تومان بود.

عقبگرد 252 واحدی شاخص آیفکس
در پایان معاملات دیروز، شاخص فرابورس (آیفکس) نیز با افت ۲۵۲ واحدی به ۲۴ هزار و ۳۸۷ واحد رسید و نمادهای «آریا با (۱۹)، هرمز با (۱۶)، غصینو با (۱۱)، زاگرس با (۱۱)، انتخاب با (۹)، خاور با (هشت) و دماوند با (هفت)» واحد بیشترین تأثیر منفی را در شاخص این بازار داشتند.

۳۴۷ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی‌ها از بازار سهام خارج شد
در همین خصوص، کارشناس بازار سرمایه گفت: حجم معاملات دیروز بازار سهام و حق تقدم ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون برگه سهم به ارزش معاملاتی حدود ۲ هزار و ۹۹۲ میلیارد تومان ثبت شد.
کوروش آسایش در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در جریان معاملات روز ۷ اسفند شاخص کل بورس با کاهش ۰.۸۱ درصدی و افت بیش از ۱۶ هزار واحدی در تراز ۲ میلیون و ۴۹ هزار واحدی قرار گرفت و شاخص کل هم وزن نیز با کاهش بیش از ۱۰ هزار واحدی به ارتفاع ۷۱۲ هزار و ۴۸۹ واحد رسید تا شرایط منفی را بازار شاهد باشد. این کارشناس بازار سرمایه گفت: همچنین سرانه خرید حقیقی‌ها ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها ۲۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود. آسایش در ادامه می‌گوید: در جریان معاملات در نهایت ۳۴۶ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی‌ها از بازار سهام خارج شد. همچنین ۸۵ درصد بازار به عبارتی ۶۴۵ بازار در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. او افزود: دیروز بیشترین میزان جریان ورود نقدینگی به صنعت هتل و رستوران اختصاص یافت و بیشترین خروج نقدینگی هم مربوط به گروه محصولات شیمیایی بود. متأسفانه در کل بازار منفی و بی‌رمقی را مانند چندین روز گذشته شاهد بودیم و به‌طور کلی عدم شفافیت از آینده و افزایش نرخ بهره‌های بانکی مهم‌ترین دلیل کاهش این روز‌های بازار به شمار می‌رود.

جستجو
آرشیو تاریخی